Fodbold
🔍
Annonce⚽ Reklameplads · 728×90 — CPM
Forside › FC Nordsjaelland
FC Nordsjaelland

FC Nordsjaelland

Denmark · Superliga
Grundlagt2003
StadionRight to Dream Park
Kapacitet10.300
ManagerJ. Olsen

ℹ️ Om holdet

Denmark
Land
2026
Sæson
12
Hold
A. Lind
Topscorer

FC Nordsjælland befinder sig på en solid fjerdeplads i Superligaen efter ni runder, hvor de har samlet 17 point på fem sejre, to uafgjorte og to nederlag. Med en målforskel på +4 har de netop scoret 14 mål, mens de har lukket 10 ind, hvilket vidner om en balanceret offensiv og defensiv præstation. Holdets seneste form har vist en vis ustabilitet, idet de har vundet, tabt, spillet uafgjort, vundet og tabt i de fem seneste kampe. Denne blanding af resultater giver både håb om at klatre højere på tabellen og en påmindelse om, at stabilitet stadig er nødvendig for at udfordre de øverste placeringer.

🏟️ Holdinformation

Grundlagt2003
LandDenmark
LigaSuperliga
StadionRight to Dream Park
Kapacitet10.300
ManagerJ. Olsen

📋 Stilling

#HoldPWDLGDPoint
1 FC Copenhagen 11812 1425
2 FC Midtjylland 11740 1025
3 Viborg 11623 820
4 FC Nordsjaelland 11542 419
5 Brondby 11515 -116
6 AC Horsens 11344 -113
7 Odense 11344 -513
8 Silkeborg 11254 -411
9 Randers FC 11326 -511
10 Aarhus 11164 -39
11 Sonderjyske 11227 -88
12 Lyngby 11155 -98

📊 Stilling — 2026

11
Kampe
5-4-2
V-U-T
1.55
Mål/kamp
1.18
Indkasserede/kamp
9
Rene buer
42%
Begge scorer

👥 Trup (29)

Målmænd
Forsvar
Midtbane
Angreb

⚽ FC Nordsjaelland — Kommende kampe

Silkeborg – FC Nordsjaelland 25. okt. 13:00
FC Nordsjaelland – FC Midtjylland 01. nov. 15:00
Monaco – FC Nordsjaelland 05. nov. 20:00
Randers FC – FC Nordsjaelland 08. nov. 15:00
FC Nordsjaelland – FC Copenhagen 22. nov. 17:00
FC Nordsjaelland – Panathinaikos 26. nov. 20:00
Odense – FC Nordsjaelland 30. nov. 18:00
FC Nordsjaelland – Lyngby 06. dec. 13:00
HNK Hajduk Split – FC Nordsjaelland 10. dec. 20:00
FC Nordsjaelland – KuPS 17. dec. 20:00
FC Nordsjaelland – AC Horsens 21. feb. 17:00
Brondby – FC Nordsjaelland 28. feb. 17:00
FC Nordsjaelland – Sonderjyske 07. mar. 17:00
Aarhus – FC Nordsjaelland 14. mar. 17:00
FC Nordsjaelland – Viborg 21. mar. 17:00

📅 FC Nordsjaelland — Seneste resultater

FC Nordsjaelland – CSKA Sofia 2–2
Lyngby – FC Nordsjaelland 3–3
Heart Of Midlothian – FC Nordsjaelland 1–1
FC Nordsjaelland – Odense 0–0
Viborg – FC Nordsjaelland 4–1
FC Nordsjaelland – Aarhus 2–0
FC Midtjylland – FC Nordsjaelland 2–2
FC Copenhagen – FC Nordsjaelland 2–0
FC Nordsjaelland – Brondby 3–1
FC ST. Gallen – FC Nordsjaelland 2–3
Sonderjyske – FC Nordsjaelland 0–3
FC Nordsjaelland – FC ST. Gallen 1–0
FC Nordsjaelland – Silkeborg 1–0
FC Nordsjaelland – Valur Reykjavik 5–0
Valur Reykjavik – FC Nordsjaelland 0–2
FC Nordsjaelland – Randers FC 1–0
FC Nordsjaelland – Gais 6–0
AC Horsens – FC Nordsjaelland 1–1
Gais – FC Nordsjaelland 1–0
Annonce📊 Reklameplads · 728×90 — CPM